Dziedziczenie po osobie bezdzietnej

Anna Błach        |        06 listopada 2015        |        2 komentarze

Dnia 28 czerwca 2009 r. zmieniły się reguły dziedziczenia po osobach, które zmarły bezpotomnie, czyli nie zostawiły po sobie żyjących dzieci, wnuków ani prawnuków.

Zgodnie z nowymi przepisami rodzeństwo nie dziedziczy po takiej osobie. Schedą spadkową dzielą się tylko rodzice i małżonek. Jeśli natomiast spadkodawca nie miał również małżonka, to dziedziczą tylko jego rodzice – w częściach równych. Nie oznacza to, że nie może dojść do sytuacji gdy rodzeństwo odziedziczy spadek po zmarłym bracie czy siostrze. Rodzeństwo będzie dziedziczyło, gdy choćby jedno z rodziców nie żyje. Bo właśnie wtedy udział zmarłego rodzica przypadnie jego dzieciom – czyli rodzeństwu zmarłego. Gdy zatem oboje rodzice nie żyją, cały spadek, jaki by im przypadł, dziedziczą bracia i siostry spadkodawcy w częściach równych.

A jeżeli się zdarzy, że bezdzietny zmarły nie zostawił rodzeństwa, rodziców ani małżonka, to dziedziczą po nim cały majątek dziadkowie, którzy przed 28 czerwca w ogóle do kręgu spadkobierców nie należeli. Dziadkowie dziedziczą po wnuku w częściach równych. Jeśli któreś z nich nie przeżyje wnuka (co będzie zapewne często się zdarzało), to jego udział w schedzie przypada – w równych częściach – jego dzieciom i wnukom, a więc wujom, stryjom lub ciotkom spadkodawcy. Z kolei jeśli któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku – to spadek przypada jego dzieciom, czyli rodzeństwu stryjecznemu bądź ciotecznemu spadkodawcy, a w razie ich śmierci – odpowiednio ich dzieciom lub wnukom.

Stare zasady wiecznie żywe

Należy pamiętać, że nowe zasady stosuje się jedynie do dziedziczenia po zmarłym bezpotomnie po dniu 28 czerwca 2009 r. Gdy spadkodawca zmarł przed dniem 28 czerwca 2009 r. i nie pozostawił potomków dziedziczenie następuje na dotychczasowych zasadach. Połowę spadku obejmuje małżonek, a pozostałą połową dzielą się rodzice i rodzeństwo. Gdy zmarły nie pozostawił małżonka, potomków, rodziców ani rodzeństwa, do dziedziczenia dochodzi gmina jego ostatniego miejsca zamieszkania. Jeżeli miejsca tego nie da się ustalić lub znajdowało się ono za granicą, to spadek przypada Skarbowi Państwa. A zatem inni krewni mogą dziedziczyć majątek po takim spadkodawcy tylko jeśli umieścił ich w testamencie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aneta Październik 10, 2018 o 18:41

Siostra mojego meza zmarla bezpotomnie, rodzice tez nie zyja w maju tego roku.Moj maz jako jej brat jest jedynym spadkobierca. Siostra mojego meza zapisala w testamencie mieszkanie wlasnosciowe osobie zupelnie obcej, udajaca opiekunke starej schorowanej kobiety. Czy mojemu mezowi jako bratu nalezy sie zachowek?

Odpowiedz

Anna Błach Październik 12, 2018 o 09:38

nie należy się zachowek – tylko dzieci zmarłej i małżonej mieliby prawo do zachowku. Trzeba podważyć ważność testamentu – czyli w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku należy udowodnić, że testament został sposrządzony w stanie wyłączjącym świadome podjęcie dezycji (np. zmarła leki brała otumaniające ,starsza, z demencja, chora, cierpiąca itp) lub w stanie wyłączającym swobodne podjęc ie dezyji (zmuszona, zastraszona)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: