Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami spadkowymi. Prowadziłam setki spraw sądowych. Dlatego też postanowiłam napisać tutaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej stawiają klienci w mojej kancelarii. Nie zawsze radzą sobie oni z prawem. Bo choć każdy z nich ma prawo do szczęścia, lecz nie każdy ma szczęście do prawa. Jednak na pewno mieli oni szczęście, że trafili do mojej kancelarii.
[Więcej >>>]

Wniosek o nabycie spadku. Wzór 

Anna Błach23 listopada 2020Komentarze (0)

Masz WZÓR WNIOSKU o nabycie spadku i nie wiesz, co z nim zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się właśnie, jak prawidłowo wypełnić wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Wniosek o nabycie spadku

Błędy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Wiele osób zastanawia się jak prawidłowo wypełnić wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, który to wzór został znaleziony czy to w Google czy też wydany do wypełnienia w sądzie.

Na wstępie muszę Cię uspokoić: jeśli nie zostanie to prawidłowo zrobione to sąd wezwie Cię do uzupełnienia braków formalnych pisma. Wtedy koniecznym stanie się wysłanie kolejnego pisma zgodnie z wytycznymi wysłanymi przez sąd.

Sąd zakreśla termin na uzupełnienie tych braków – jeśli są to proste informacje, które wymagają jedynie napisania pisma to będzie to termin 7 dni, a jeśli konieczna stanie się wizyta w urzędzie, by np. wydobyć akta stanu cywilnego, czy też uzyskać inne dane osobowe uczestników postępowania to termin będzie dłuższy –  czasami 14, 21, a nawet 30 i 45 dniowy.

Jeśli tak się zdarzy, że nie jesteś w stanie wywiązać się w terminie z zobowiązania nałożonego przez sąd, to koniecznie trzeba złożyć wniosek o wydłużenie terminu o kolejne dni.

Koniecznie musisz pamiętać, że jesteś zobowiązany złożyć w sądzie wyjaśnienie dlaczego nie zachowałeś terminu, co stanęło Ci na przeszkodzie. Oczywiście nie powinna to być Twoja wina (np.  “zapomniałem, miałem dużo pracy,  nie zauważyłem terminu” itp.), bo takie wytłumaczenie na nic się zda.

Natomiast uzasadniającym powodem nieuzupełnienia w terminie braków jest długi okres oczekiwania na wydobycie dokumentów z urzędu czy też Twoja choroba czy inne wydarzenia losowe (covid z pewnością mieści się w tej kategorii).

koszty sprawy spadkowej - temida sprawiedliwaCo z testamentem?

Kolejna istotną rzeczą, którą chcę poruszyć jest to, że w przypadku gdyby spadkodawca pozostawił po sobie testament to musisz to zgłosić do sądu i najlepiej załączyć testament w oryginale albo wskazać gdzie testament się znajduje. 

W tym miejscu zwracam wszystkim zastanawiającym się czy zgłosić testament (bo np. zmarły miał brzydki charakter pisma lub z innych powodów nie chcą tego testamentu złożyć) na treść art. 928 §1 pkt 3, który mówi, że:

spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia jeśli umyślnie ukrył testament spadkodawcy. 

Oczywiście może się tak zdarzyć, że zostanie w trakcie procesu ujawniony testament, a nawet kolejny testament spadkodawcy. Wtedy jednak osoba składająca testament a będąca spadkobiercą może narazić się na postępowanie dowodowe ukierunkowane na wyjaśnienie dlaczego dopiero na tak późnym etapie postępowania wyjawiła testament.

O tym jakie niesie za sobą konsekwencje ujawnienie testamentu za późno na pewno jeszcze napiszę, bo to jest bardzo życiowy temat. 

Adresy uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku – doręczenia zastępcze

Natomiast bardzo często największym problemem pojawiającym się przy wypełnianiu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku  jest wskazanie prawidłowego adresu uczestników postępowania.

Częsty jest to problem w sprawach, gdzie umiera osoba samotna, bezdzietna, w podeszłym już wieku. Wtedy nawet utrudnione jest wskazanie z imienia i nazwiska spadkobierców z ustawy, a podanie ich aktualnych adresów do korespondencji wydaje się nie do wykonania.

Ale – uwaga – od czego są adwokaci! Musisz wiedzieć, że dobry adwokat znajdzie wyjście z sytuacji, zatem albo ustali przy pomocy organów państwowych prawidłowy adres, albo doprowadzi swoim działaniem do tego, że sąd uzna je za zbędne i zastosuje np. doręczenie zastępcze. 

Tajemniczo brzmi bo to wiedza, którą po prostu nabywa się w trakcie praktyki pracy adwokata. 

W postępowaniu spadkowym liczą się wyłącznie oryginały

Należy także pamiętać, że sąd spadku pracuje na oryginalnych dokumentach – czyli należy załączyć do wniosku oryginały aktów stanu cywilnego, oryginalnych wypisów testamentów.

Wniosek o nabycie spadku powinien być złożony w tylu egzemplarzach ilu jest uczestników postępowania, jednak dla nich nie trzeba szykować oryginałów, wystarczy kserokopia zarówno załączników, testamentu, i samego wniosku. 

Czytaj też: Dziedziczenie po osobie bezdzietnej >>

Natomiast zwracam Ci uwagę, że jeśli nieumiejętnie uzupełnisz braki, to sąd uzna, że nie zostały wypełnione jego żądania, a wtedy albo wniosek zwróci albo postępowanie zawiesi. 

Na tym etapie często przychodzą do mnie wnioskodawcy, więc zapraszam wszystkich, którzy napotkali w sądzie na przeszkody w uzyskaniu swoich praw do spadku. Możesz skorzystać z poniższego wygodnego formularza kontaktowego:

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Anna Błach
    adwokat
    radca prawny

    Photo by Christin Hume on Unsplash

    ***

    Przyjęcie i odrzucenie spadku

    Odziedziczyłeś spadek z długami?

    Bywają sytuacje, w których spadek składa się wyłącznie z długów. Albo długi przewyższają cały majątek. Czy wtedy to zadłużenie przejdzie na Ciebie? [Czytaj dalej…]

    W czym mogę Ci pomóc?

      Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

      { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

      Dodaj komentarz

      Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

      Poprzedni wpis:

      Następny wpis: