Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami spadkowymi. Prowadziłam setki spraw sądowych. Dlatego też postanowiłam napisać tutaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej stawiają klienci w mojej kancelarii. Nie zawsze radzą sobie oni z prawem. Bo choć każdy z nich ma prawo do szczęścia, lecz nie każdy ma szczęście do prawa. Jednak na pewno mieli oni szczęście, że trafili do mojej kancelarii.
[Więcej >>>]

Komu przysługuje zachowek

Anna Błach30 listopada 2020Komentarze (0)

Należy Ci się zachowek, czy też nie? Komu przysługuje? Ten temat bardzo często budzi wiele kontrowersji, głównie wśród spadkobierców. 

Sprawdźmy to na przykładzie.

Dzieciom, małżonkowi, a także rodzicom zmarłego należy się po nim zachowek. Rodzicom jednak tylko jeśli zmarły nie zostawił potomstwa.

Komu przysługuje zachowek

Przykład: Adam N. w testamencie przekazał swój majątek konkubinie. Żyją jego dzieci i rodzice. W takiej sytuacji roszczenie o zachowek przeciwko konkubinie przysługuje dzieciom Adama N. Rodzice jego nie mają prawa do zachowku.

Zmarły nie jest w stanie całkowicie pozbawić najbliższych praw do swego majątku. Tylko wyjątkowo spadkodawca może w testamencie pozbawić danego spadkobiercę także zachowku – jeśli go wydziedziczy.

Muszą być jednak ku temu bardzo ważne powody, zawinione przez niedoszłego spadkobiercę.

Komu przysługuje zachowek

Niekiedy zmarły już za swojego życia daruje cały swój majątek np. wnukowi. Osobom najbliższym, które zgodnie z kodeksem cywilnym powinny dziedziczyć, nie pozostaje już nic.

Wtedy mogą domagać się one zachowku od osoby obdarowanej.

Nie można odmówić zapłaty zachowku. Jeśli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego zachowku może dochodzić go na drodze sądowej.

Uprawniony do zachowku musi jednak pozwać spadkobierców o zapłatę w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. Należy jednak pamiętać, że roszczenia z tytułu zachowku przedawniają się.

Masz pytania? Zapytaj mnie bezpośrednio za pomocą wygodnego formularza:

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Anna Błach
  adwokat
  radca prawny

  Photo by Alexander Mils on Unsplash

  ***

  Podziel spadek w sądzie

  Kiedy można podzielić spadek?

  Podział odziedziczonego majątku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami bądź w przypadku braku zgody na mocy orzeczenia sądu [Czytaj dalej…]

  W czym mogę Ci pomóc?

   Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

   { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

   Dodaj komentarz

   Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

   Poprzedni wpis:

   Następny wpis: