Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami spadkowymi. Prowadziłam setki spraw sądowych. Dlatego też postanowiłam napisać tutaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej stawiają klienci w mojej kancelarii. Nie zawsze radzą sobie oni z prawem. Bo choć każdy z nich ma prawo do szczęścia, lecz nie każdy ma szczęście do prawa. Jednak na pewno mieli oni szczęście, że trafili do mojej kancelarii.
[Więcej >>>]

Zachowek – dziedziczenie roszczenia

Anna Błach22 maja 2023Komentarze (0)

Coraz więcej osób decyduje się dochodzić swoich praw z tytułu zachowku.

Może zdarzyć się, że uprawniony do zachowku sam umrze, zanim zdecyduje się na podjęcie odpowiednich działań.

Wtedy zachowek może przepaść.

Dziedziczenie zachowku

Dziedziczenie zachowku

Zgodnie kodeksem cywilnym zachowkiem jest przysługująca zstępnym (dzieciom, wnukom itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, część (1/2 lub 2/3) wartości udziału spadkowego, który by im przypadł przy dziedziczeniu ustawowym.

Przy czym, jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy testamentowemu (względnie obdarowanemu przez spadkodawcę) roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Ile wynosi termin przedawnienia roszczenia o zachowek?

Ponieważ termin przedawnienia roszczenia o zachowek nie jest krótki i wynosi zasadniczo aż 5 lata, licząc od daty ogłoszenia testamentu, może zdarzyć się tak, że uprawniony do zachowku po spadkodawcy sam umrze, zanim zdecyduje się na podjęcie odpowiednich działań.

Wówczas jednak roszczenie o zachowek należny zmarłemu po pierwszym spadkodawcy nie zawsze przepada – mogą go skutecznie dochodzić niektórzy spadkobiercy uprawnionego.

Roszczenia z tytułu zachowku przechodzą na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy (np. dzieci zmarłego uprawnionego do zachowku).

Okoliczność tę, w tym kwestię ograniczonego kręgu uprawnionych do dziedziczenia roszczenia o zachowek, potwierdził ostatnio Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 28 kwietnia 2010 r. uznał, że roszczenie o zachowek przysługujące zmarłemu uprawnionemu po pierwszym spadkodawcy nie może przejść na jego żonę, albowiem nie należy ona do kręgu uprawnionych do zachowku po tym spadkodawcy.

Kto nie ma prawa do zachowku?

Nie mają prawa do żądania zachowku:

  • małżonek, gdy spadkodawca wystąpił o rozwód z winy tego małżonka
  • osoba, która na mocy umowy zrzekła się dziedziczenia
  • osoba, która odrzuciła spadek
  • osoba, która została uznana za niegodną
  • osoba, która została wydziedziczona.

Anna Błach
adwokat
radca prawny 

Photo by Dim Hou on Unsplash

***

Zachowek bez podatku

Jeśli spadkodawca zmarł przed dniem 1 stycznia 2007 r., a uprawniony otrzymał zachowek po tym dniu, to jest on zwolniony od podatku od otrzymanego zachowku.

Ustawa o podatku od spadku i darowizn wskazuje, że po spełnieniu określonych obowiązków informacyjnych zwolnione są od opodatkowania m.in. zachowki wypłacone na rzecz członków najbliższej rodziny [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: