Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami spadkowymi. Prowadziłam setki spraw sądowych. Dlatego też postanowiłam napisać tutaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej stawiają klienci w mojej kancelarii. Nie zawsze radzą sobie oni z prawem. Bo choć każdy z nich ma prawo do szczęścia, lecz nie każdy ma szczęście do prawa. Jednak na pewno mieli oni szczęście, że trafili do mojej kancelarii.
[Więcej >>>]

Zachowek – komu się należy

Anna Błach19 listopada 2020Komentarze (0)

Z tego artykułu dowiesz się, czy należy Ci się zachowek po osobie zmarłej.

Czas nie jest prosty dla nikogo. W szczególności dla tych z nas, kto stracił osobę najbliższą. Czy to z powodu koronawirusa, czy z innych przyczyn. Każdej takiej osobie należy się współczucie.

Jeśli to jesteś Ty, bądź ktoś z Twoich znajomych i dobrze znasz sytuację spadkobiercy, być może zadajesz sobie pytanie o zachowek.

Komu należy się zachowek

Komu należy się zachowek?

Prawo do zachowku powstaje gdy zmarły sporządził testament i powołał do dziedziczenia osoby spoza kręgu najbliższych lub tylko niektórych z nich. Dzieciom, małżonkowi, a także rodzicom zmarłego należy się po nim zachowek.

Rodzicom jednak tylko jeśli zmarły nie zostawił potomstwa.

Przykład:

Adam N. w testamencie przekazał swój majątek konkubinie. Żyją jego dzieci i rodzice. W takiej sytuacji roszczenie o zachowek przeciwko konkubinie przysługuje dzieciom Adama N. Rodzice jego nie mają prawa do zachowku. Zmarły nie jest w stanie całkowicie pozbawić najbliższych praw do swego majątku. Tylko wyjątkowo spadkodawca może w testamencie pozbawić danego spadkobiercę także zachowku – jeśli go wydziedziczy. Muszą być jednak ku temu bardzo ważne powody, zawinione przez niedoszłego spadkobiercę.

Uprawnionemu należy się tytułem zachowku połowa tego, co dostałby w spadku, gdyby zmarły nie pozostawił testamentu.

koszty sprawy spadkowej - temida sprawiedliwaJeśli natomiast uprawniony do zachowku jest małoletni albo trwale niezdolny do pracy, zachowek wynosi 2/3 jego udziału spadkowego.

Otrzymują oni wyłącznie pieniężną rekompensatę, nie mogą dochodzić wydania określonej rzeczy należącej do masy spadkowej.

Wypłaty zachowku może żądać nie tylko osoba najbliższa w ogóle nie uwzględniona w testamencie, ale także jeśli to, co zapisał jej zmarły, jest warte mniej niż przysługujący jej zachowek, a nie otrzymała wcześniej rekompensaty w formie darowizny.

Niekiedy zmarły już za swojego życia daruje cały swój majątek np. wnukom. Osobom najbliższym, które zgodnie z kodeksem cywilnym powinny dziedziczyć, nie pozostaje już nic. Wtedy mogą domagać się one zachowku od osoby obdarowanej.

Nie można odmówić zapłaty zachowku

Jeśli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego zachowku może dochodzić go na drodze sądowej.

Uprawniony do zachowku musi jednak pozwać spadkobierców o zapłatę w sądzie właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego.

Należy jednak pamiętać, że roszczenia z tytułu zachowku przedawniają się po upływie pięciu lat od ogłoszenia testamentu. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że w pewnych sytuacjach zapłaty zachowku możesz uniknąć.

Jeśli masz do mnie pytania, po prostu zapytaj używając wygodnego formularza:

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Anna Błach
  adwokat
  radca prawny

  Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

  ***

  Koszty sprawy spadkowej

  Z tego artykułu dowiesz się, ile będzie kosztowała Cię sprawa spadkowa.

  Koszty z reguły nie są duże, ale trzeba o nich wiedzieć [Czytaj dalej…]

  W czym mogę Ci pomóc?

   Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

   { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

   Dodaj komentarz

   Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

   Poprzedni wpis:

   Następny wpis: