Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami spadkowymi. Prowadziłam setki spraw sądowych. Dlatego też postanowiłam napisać tutaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej stawiają klienci w mojej kancelarii. Nie zawsze radzą sobie oni z prawem. Bo choć każdy z nich ma prawo do szczęścia, lecz nie każdy ma szczęście do prawa. Jednak na pewno mieli oni szczęście, że trafili do mojej kancelarii.
[Więcej >>>]

Zapis

Anna Błach11 stycznia 2021Komentarze (0)

Obecne przepisy prawa spadkowego pozwalają osobie sporządzającej testament zapisać konkretne rzeczy ze swojego majątku na rzecz konkretnych osób.

Pamiętać jednak należy, iż ta szczególna regulacja dotyczy jedynie testamentów sporządzonych w formie aktu notarialnego.

Zapis windykacyjny

Testator może wskazać w testamencie notarialnym do kogo konkretnie po jego śmierci ma trafić dom, samochód czy kolekcja obrazów.

Zapis windykacyjny można uczynić na rzecz jednej lub kilku osób.

Spadkobiercy nie muszą przeprowadzać działu spadku, bowiem konkretne przedmioty stały się już własnością konkretnych osób z chwilą śmierci spadkodawcy.

Należy jednak przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku bądź uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza.

Zapis windykacyjny nie jest obowiązkowy

Zapis windykacyjny występuje więc niezależnie od nadal obowiązujących dotychczasowych przepisów.

Oznacza to przede wszystkim, iż nie ma obowiązku wskazywania w testamencie kto dostanie konkretne przedmioty – jest to wyłącznie prawo testatora, z którego może on skorzystać lub nie.

Jeśli zaś nie skorzysta i w testamencie wskaże jedynie spadkobierców, postępowanie spadkowe będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Zdjęcie: Matthias Zomer

***

Wniosek o nabycie spadku. Wzór 

Masz WZÓR WNIOSKU o nabycie spadku i nie wiesz, co z nim zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się właśnie, jak prawidłowo wypełnić wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: