Anna Błach

adwokat
radca prawny

Codziennie w swojej pracy zawodowej zajmuję się sprawami spadkowymi. Prowadziłam setki spraw sądowych. Dlatego też postanowiłam napisać tutaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej stawiają klienci w mojej kancelarii. Nie zawsze radzą sobie oni z prawem. Bo choć każdy z nich ma prawo do szczęścia, lecz nie każdy ma szczęście do prawa. Jednak na pewno mieli oni szczęście, że trafili do mojej kancelarii.
[Więcej >>>]

Zachowek bez podatku

Anna Błach18 maja 2023Komentarze (0)

Jeśli spadkodawca zmarł przed dniem 1 stycznia 2007 r., a uprawniony otrzymał zachowek po tym dniu, to jest on zwolniony od podatku od otrzymanego zachowku.

Ustawa o podatku od spadku i darowizn wskazuje, że po spełnieniu określonych obowiązków informacyjnych zwolnione są od opodatkowania m.in. zachowki wypłacone na rzecz członków najbliższej rodziny.

Z przepisów przejściowych natomiast wynika, że zdarzeniem, według którego należy oceniać, czy zastosować nowy przepis, jest chwila nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych.

Kluczowy dla ustalenia podatkowych konsekwencji nabycia zachowku jest zatem moment otrzymania zachowku.

Zachowek bez podatku

Komu należy się zachowek?

Zgodnie z art. 991 § 1 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którym należałby się spadek z mocy samej ustawy, przysługuje zachowek, który jest odpowiednim ułamkiem wartości spadku przypadającego z przepisów ustawy.

Z kolei w myśl § 2 tego artykułu jeżeli uprawniony nie otrzymał przysługującego mu spadku, niejako w zastępstwie uzyskuje przeciwko spadkobiercy z testamentu roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku lub całkowitego jego pokrycia, gdy uprawniony do zachowku w ogóle nie był w testamencie przewidziany.

W momencie śmierci spadkodawcy uprawniony do zachowku uzyskuje wyłącznie uprawnienie do wypłaty określonej sumy pieniężnej.

W dniu śmierci najczęściej uprawniony nie otrzymuje wypłaty zachowku.

Do wypłaty zachowku może dojść wiele miesięcy, a nawet kilka lat później gdy spadkobierca i uprawniony do zachowku dojdą do porozumienia w kwestii wysokości i terminu wypłaty zachowku albo też gdy sprawę sporną między spadkobiercą a uprawnionym do zachowku rozstrzygnie sąd cywilny.

Zachowek bez podatku

A zatem pomimo, że śmierć spadkodawcy nastąpiła przed dniem 1 stycznia 2007 r., osoba otrzymująca zachowek może skorzystać ze zwolnienia, jeżeli pieniądze otrzymała po 1 stycznia 2007 r.

Taka interpretacja ustawy o podatku od spadku i darowizn jest prawidłowa, jednakże nie wszystkie urzędy skarbowe i izby skarbowe podzielają ten pogląd.

Aby uniknąć sporów z fiskusem, warto uzyskać wiążącą interpretację jednego z reprezentujących ministra dyrektorów izb skarbowych.

W takiej sytuacji warto też skierować skargę do sądu administracyjnego.

Anna Błach
adwokat
radca prawny 

Photo by Christian Dubovan on Unsplash

***

Testament urzędowy

Swoją ostatnią wolę możemy również oświadczyć ustnie w obecności 2 świadków oraz osoby pełniącej określone funkcje publiczne – jest to tzw. testament urzędowy czyli allograficzny.

Testament taki jest porównywalny z testamentem notarialnym czy własnoręcznym [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: